Cookie Consent by Free Privacy Policy website Sokolovna | Holice | město neznámé energie

Sokolovna

Trasa: Od Holuba k Malichovi
Stanoviště: Sokolský park

Sdílet Facebook Twitter

Sokolovna

Památkově chráněná holická Sokolovna patří do první třicítky sokoloven postavených v naší zemi.

Významná památka Holic

Vysoce kultivovaná stavba individualistické moderny s monumentálně zpracovaným hlavním i zadním vstupním průčelím, je dílem významného pražského architekta 20. století Otakara Novotného. Základní kámen stavitelé za velkého zájmu veřejnosti položili 18. srpna 1912 a již za rok se u příležitosti župního sletu odehrálo 3. srpna 1913 slavnostní otevření.

Místní sokolská jednota, počtem členů velmi silná, se myšlenkami na výstavbu vlastního stánku pro cvičence začala zabývat již v roce 1905 a zakoupila potřebné pozemky. Hlavní hybnou silou stavby se stal čelný představitel jednoty MUDr. Čeněk Zemánek. Oslovil právě architekta Novotného, který v roce 1908 výboru předložil návrh skládající se z tělocvičny, přednáškového a divadelního sálu a veřejných lázní. Ve druhé verzi projektu z let 1910–1911 Novotný poněkud zredukoval dekorativnost a plášť budovy navrhl z režného zdiva v barevném provedení červená a bílá cihla. Vyhotovil také sádrový model, který si mohli prohlédnout návštěvníci několika uměleckých výstav, a to i v zahraničí – například v roce 1911 v Římě.

Tělocvična

Jak už to tak bývá, nakonec se holickým Sokolům podařilo postavit pouze budovu menší – tělocvičnu. Náklady se z plánovaných 41 000 korun vyšplhaly až na neuvěřitelných 120 000 korun. Jednota se velmi zadlužila a dalším plánům udělala přítrž i první světová válka. Hypotéku Sokolové spláceli ještě dalších 23 let.

Za první světové války sloužila Sokolovna jako vojenský lazaret, později i jako kulturně společenské středisko a v letech 1949–1956 hlavně jako kino. Nyní Sokolovna slouží výhradně tělovýchově a sportu pro místní školy a kluby. V roce 2019 prošla památkově chráněná budova rozsáhlou rekonstrukcí interiéru.

Oválná Výborovna

Součástí Sokolovny je také oválná Výborovna, v níž se dochoval nábytek navržený autorem projektu architektem Otakarem Novotným. Ve vestibulu visí od roku 2019 pamětní deska ruského legionáře Jana Bradny, nalezená při zateplování půdních prostor. V interiéru se dochovala i původní architektonická výbava – dveře, betonové stropy (nad sálem kazetový), kovové schodiště na půdu či kovové zábradlí balkónu.

Café Zemánek

V bývalé promítárně kina nabízí služby od roku 2019 kavárna Café Zemánek. Vznikla za přispění Evropského fondu pro podporu regionálního rozvoje, Pardubického kraje a města. Součástí kavárny je balkón nad tělocvičnou, ale i posezení na venkovních ochozech. Nádherný prostor vdechl Sokolovně nový, společenský rozměr – přesně v duchu otců zakladatelů.

Galerie

Zobrazit obrázek: Boční pohled na Sokolovnu
Výborovna Sokolovny s nábytkem od architekta Otakara Novotného
Interiér Sokolovny
Pohled na balkón před úpravou na kavárnu
Interiér Sokolovny s nářadím
Sokolovna před dokončením
Sokolovna po dokončení
Sokolovna kolem roku 1920
Sokolovna se sokolským hřištěm
Za první světové války sloužila Sokolovna jako lazaret. Uprostřed MUDr. Čeněk Zemánek – rok 1916
Model původního návrhu Sokolovny od architekta Otakara Novotného
Stojánek na vajíčka jako upomínkový předmět ze slavnostního otevření Sokolovny 13. srpna 1913
Pamětní deska ruského legionáře Jana Bradny ve vestibulu Sokolovny
Odhalení pamětní desky ruského legionáře Jana Bradny
Ruský legionář Jan Bradna