Zemánkova vila
Trasa: Od Holuba k Malichovi
Stanoviště: Náměstí T. G. Masaryka
Dům čp. 24, původně vila lékaře, starosty Sokola a města MUDr. Čeňka Zemánka, pochází z dílny významného pražského architekta Otakara Novotného, blízkého žáka Jana Kotěry. Dvoupatrová stavba se sedlovou střechou a fasádou z bílých cihel, krystalizující do geometrického dekoru, vyrostla v jihovýchodním rohu náměstí v letech 1911–1912. Některé prvky architektonického pojetí domu (např. klasicizující balkón dvorní fronty či zahradní altán), sice patří k atributům volné vilové zástavby, přesto do zástavby městské svým způsobem zapadá. Je dokonalou ukázkou středostavovského bydlení a touhy po moderně.
Stavební dominanta
Dominantním prvkem fasády je bezesporu 7 vysokých francouzských oken a robustní stupňovitá korunní římsa. Jednotlivá podlaží spojuje dřevěné schodiště, podpis architekta Novotného neslo i kompletní bytové zařízení od větších nábytkových kusů přes textilní doplňky až po lustry a dveřní kliky. Nedílnou součástí vily je i zahrada s garáží (Čeněk Zemánek si jako první ve městě pořídil automobil Laurin & Klement) a dalšími prvky.
Osud vily
Po smrti Čeňka Zemánka se rodina musela z existenčních důvodů z domu zatíženého hypotékou odstěhovat a noví majitelé v roce 1937 dost nešťastně zakryli první dva oblouky fasády s okny bývalé lékařovy ordinace výlohou prodejny látek. Do původního vzhledu uvedl fasádu až v roce 2010 současný majitel vily.
Zemánkův dům je stavba architektonicky cenná, je zařazena mezi 40 nejvýznamnějších vil Pardubického kraje.