* 1. března 1932 v Holicích, † 1. února 1999 v Holicích
Zaměstnán byl jako strojař a fotografii se věnoval celý život jako amatér. Absolvoval několik, v té době prestižních, škol: fotostudio při Krajském kulturním středisku v Hradci Králové pod vedením doc. Jána Šmoka, Školu (nyní Institut) výtvarné fotografie, kterou vedl prof. K. O. Hrubý a roční nástavbové studium na barevnou fotografii pod vedením Jaroslava Vávry.
V roce 1978 obdržel titul ASČF (Autor Svazu Českých Fotografů).
Fotografování přinášelo Jiřímu Platenkovi pocit uspokojení a seberealizace. Nejenže s ní začínal, ale celý život zůstal věrný krajinářské fotografii. Všímal si především výtvarně neobvyklých detailů, které pak s řemeslnou perfektností zpracoval do působivých obrazů. Dokázal překvapit fotografickými snímky s naprosto jednoduchými motivy. Stopy ve sněhu, Bača s ovcemi na Malé Fatře, pohled na lesknoucí se silnici ve Vrátné dolině, Pasoucí se koně v mlze, Husy v krajině. Krajina a později i portrét zůstaly jeho nejvděčnějšími tématy.Hledal zvláštnosti a experimentoval. Zlákala ho nelehká technika koláží, velice dobře zvládl infračervenou fotografii, ale snad největší úspěch měly jeho panoramatické snímky. Jeho práce mají vysokou úroveň, což dokazuje celá řada ocenění doma i v zahraničí. Jeho fotografie byly publikovány v mnoha českých i zahraničních časopisech. Z nespočtu medailí, které obdržel, jsou nejcennější medaile Mezinárodní fotografické asociace FIAP získané na mezinárodních přehlídkách. Dostal jednu zlatou, dvě stříbrné, dvě bronzové a třikrát čestné uznání. Zúčastnil se více než stovky soutěží a výstav a uspořádal i mnoho samostatných výstav po celém světě. (Česká republika, Německo, Španělsko, Francie, Belgie, Itálie, Rakousko, Turecko). Umístil se v první dvacítce z celkového počtu 1700 zaslaných fotografií na soutěži panoramatických snímků, která se konala pod záštitou německé firmy LINHOF v roce 1996 a byla jen pro zvané, renomované autory z celého světa. Redakce časopisu Photo Life v Praze věnovala jeho památce knihu „Czech Photo Annual 1998-9“. Krajská knihovna v Pardubicích vyhlašovala každý druhý rok fotosoutěž pod názvem „OKA-MŽIKY ŽIVOTA věnované Jiřímu Platenkovi“. V roce 1995 byl Jiří Platenka jedním z iniciátorů jejího vzniku. Soutěž probíhala do roku 2012 a těšila se velkému zájmu fotografů z celé naší republiky.
Jiří Platenka měl všeobecný přehled. Ačkoli proti tehdejšímu režimu nijak veřejně nevystupoval, zaujetí pro „západní“ módu, hudbu a techniku bylo důvodem k tomu, že nedostal doporučení pro studium na vysoké umělecké škole. Celý život pracoval prakticky proti své vůli jako konstruktér, později projektant v n.p. TOS Holice, nyní JUNKER Holice. Když chtěl Jiří Platenka vyjádřit své fotografické krédo, použil slova svého učitele Jaroslava Vávry: „Přál bych si, aby se fotografie stala slepeckým písmem fotograficky nevidomých, kteří nemohou tento svět vidět jako já, stejně jako já nemohu vidět jako oni. Jde jen o to, aby zrníčka stříbra, jimiž si píšeme, byla plná myšlenek, citu a porozumění“. Pan Jiří Platenka se svojí pílí, vytrvalým zájmem, fotografickým viděním a nadáním stal jednou z předních osobností české fotografie.
Zemřel 1. února 1999 v Holicích